Największy biurowiec w Walii to Conwy County Borough Council w Colwyn Bay. Na prawie 9500 m2 pracuje niemal 800 urzędników hrabstwa, dotychczas rozrzuconych po kilkunastu budynkach. Projekt przeprowadzany w latach 2015-2018 pochłonął ponad 36 mln funtów. Miał poprawić efektywność działania usług publicznych hrabstwa Conwy. I poprawił, przy okazji stając się ikoną stylu i nowoczesności nie tylko Walii, ale całej Wielkiej Brytanii.
Colwyn Bay to niegdyś znaczący port nad Morzem Irlandzkim, dziś sprowadzony do roli lokalnej bazy rybackiej i miejscowości wypoczynkowej. Turystów przyciąga kameralny charakter miejscowej starówki z tradycyjną zabudową, pamiętającą czasy elżbietańskie. Choć większość miasta prezentuje miejscowy charakter zabudowy (charakterystyczny walijski dom z łupka), nie brakuje też obiektów w stylu kolonialnym czy wiktoriańskim.
Wyzwaniem dla architektów i projektantów było z jednej strony wpisanie się w kontekst otoczenia – stąd zachowanie tradycyjnego kształtu elewacji i spadzistych dachów. Z drugiej – takie unowocześnienie rewitalizowanego budynku, by był w największym stopniu energooszczędny, trwały i przyjazny środowisku. A przy tym taki, żeby zarówno pracownicy, jak i interesanci docenili przeprowadzkę z ciasnych, ciemnych i niewentylowanych pomieszczeń, które dotąd służyły biurom urzędów hrabstwa.
Przeszklona część elewacji budynku i centralnego atrium w maksymalny sposób wykorzystuje naturalne światło dzienne. Tam, gdzie ono nie wystarcza, stosowane są bardzo wydajne instalacje LED. Jednocześnie doskonałe parametry powierzchni przeszkleń minimalizują straty termiczne. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zużycie energii, ogrzewanie oraz chłodzenie budynku zasilane jest pompami ciepła i panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu. W czasach, gdy o domach pasywnych mówiło się jako o nowince, ekologicznej zachciance bogatych ekscentryków, w centrum starego walijskiego portu powstał ogromny biurowiec bliski parametrom pasywności energetycznej.
Pasywne środki projektowe, mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zużycia energii, obejmują przede wszystkim ulepszoną izolację budynku i bardzo szczelną przeszkloną elewację. Certyfikat charakterystyki energetycznej BREEAM 2014 Excellent udało się uzyskać dzięki wykorzystaniu innowacyjnych oraz niezawodnych systemów dostarczonych przez Aluprof UK firmie Topside, która zrealizowała projekt i instalację elewacji dla głównego wykonawcy, firmy Bowman&Kirkland. Te systemy to MB-SR50N i MB-SR60N.
Budynek, szalenie efektowny z zewnątrz i szalenie efektywny wewnątrz, zdobył uznanie środowisk architektów i projektantów. Jest zwycięzcą kategorii „Regeneracja” i został również nominowany do konkursu „Design Through Innovation” walijskiej RICS Awards 2019. Zdobył również nagrodę „Najlepszy duży projekt komercyjny” na LABC Building Excellence Awards 2019. Został nominowany do nagrody BCO Northern Award 2019 w kategorii „Miejsce pracy” oraz Insider Property Awards 2019 Wales w kategorii „Postęp Roku”.
Lider i innowator branży
ALUPROF SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w 55 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza nowoczesne systemy aluminiowe i innowacyjne rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” firma promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.eu .
Aluprof
press box
Link do strony artykułu: https://czta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/conwy-county-council-najwiekszy-biurowiec-w-walii-w-systemach-aluprof